Erasmus+ (2018-2020)

Skolēnu brauciens uz Spāniju projekta Erasmus+ ietvaros.

Lai gūtu neatkārtojamu dzīves pieredzi ir jābūt drosmīgam un atvērtam iespējām, ko dzīve piedāvā. Seši drosmīgi 8. un 9.klases jaunieši  Rihards, Karīna, Marta, Luīze, Anitra un Polīna kopā ar trim skolotājiem novembra vidū devās uz Katalonijas reģiona pilsētu La Pobla, Spānijā Erasmus+ projekta ietvaros.

Projektā piedalījās tādas valstis kā Latvija, Somija, Spānija un Turcija. Projekta mērķis bija iepazīt senās profesijas, gūt plašāku ieskatu par izglītības sistēmu Spānijā, kā arī aktīvi iesaistīt skolēnus skolas dzīvē.

Skolēni projektam gatavojās jau iepriekš, izpētot savas vecvecāku profesijas, tādējādi apzinoties arī sevi kā daļu no lielāka sabiedrības kopuma un ņemot savu ģimeni kā atskaites punktu, no kura tālāk turpināt pētīt dažādas profesijas. Projekta laikā skolēni dalījās ar savu vecvecāku stāstiem, kā arī iepazina Spānijas kultūras 19.- 20.gs. populārākās profesijas un to nozīmi tā laika sabiedrībā, jo, lai mūsu jaunieši būtu gatavi radīt un strādāt nākotnes profesijās, ir jāzina sava pagātne, lai ir no kā augt tālāk. Projekta laikā skolēni tika aktīvi iesaistīti arī spāņu skolēnu ikdienas dzīvē, gan apmeklējot dažādas mācību stundas skolā un dodoties kopīgās izzinošās ekskursijās, gan dzīvojot viesģimenēs.

Dzīvošana viesģimenēs vienmēr ir unikāla un neaizmirstama pieredze, jo tā var vislabāk iepazīt vietējo kultūru un izveidot draudzības mūža garumā. Lai gan reizēm doma par skolēnu uzņemšanu savās mājās var būt satraucoša, tā vienmēr izvēršas par pozitīvu pieredzi, jo nav svarīgi, vai ģimenei ir liela māja, privāts transports vai daudz iespēju, svarīgākais ir tas, ka mums rūp līdzcilvēki un ka mēs esam atvērti gūt jaunu pieredzi gan kā viesģimene, gan kā skolēns, kurš tajā dzīvos.

Viena no iespaidīgākajām seno profesiju izpētes iespējām bija doties uz kādu netālu esošo ciematu, kur kāds privātkolekcionārs izveidojis autentisku 19.-20.gs. farmaceita aptieku, tabakas bodīti un bārddziņa salonu. Katra lieta, kura šeit atrodas, ir īsta, katra mazākā pudelīte, iepakojums, dekorācijas un plakāti, sajūta kā iekāpjot laika mašīnā un nonākot pagātnē. Pāris ielas tālāk skolēni tika aizvesti arī uz autentisku veikalu, kurā var iegādāties visu, taču “kā vecajos laikos” ir jāsarunājas ar pārdevēju. Veikala loma ir būtiska, tā ir vienīgā vieta pilsētā, kur sievietes var satikties un socializēties, tā ir vieta, kur pārrunāt jaunākos ikdienas notikumus, palielīties un “izkratīt” sirdi, viena vienkārša iemesla dēļ – ir jāpavada diezgan ilgs laiks stāvot rindā, jo šeit nav iepirkumu rati, pašapkalpošanās kases vai vairāki veikala telpas pārziņi. Tradicionālā veikalā ir viena pārdevēja, kura nodrošina visus pakalpojumus. Ļoti spilgti redzamas gadsimta pārmaiņas, mūsdienās veikalā komunikācija vairs nenotiek – tu pats ienāc veikalā, sakrāmē savus produktus, pats noskaidro preces cenu, pats noskenē un samaksā par precēm, pats visu iepako. Mūsdienās komunikācija un personīga pieeja ir ekskluzīva prece, agrāk tā bija daļa no ikdienas, veids kā cilvēki socializējās.

Pagātni ir svarīgi zināt, lai no tās paņemtu vērtīgāko un labāko, ko izmantot mūsdienās, lai uzlabotu mūsu šodienu un nākotni. Secinājām, ka pasaules klimata izmaiņu dēļ arvien vairāk sākam atkal pārņemt pagātnes ieradumus, piemēram, ejot uz veikalu, ņemam līdzi savu auduma maisiņu, pateicoties bezatkritumu dzīvesveida kustībai, dažādu produktu iepakojumus cenšamies izmantot atkārtoti, piemēram, nevienam vairs neliekās vecmodīgi iet uz vietējo veikalu ar savu piena pudeli vai krējuma trauciņu, tagad tas ir apzināti, domājot par ietekmi uz apkārtējo vidi. Nedēļas laikā gūta pieredze un paplašināts skatu punkts, iepazīstot dažādas nozares un profesijas – olīvu eļļas spiedēji, kalnu glābēji, hidroelektro stacijas darbinieki, baļķu plostnieki, kuģniecības nozares pārstāvji, veikalnieki, futbolisti un katra skolēna dalīšanās savu vecvecāku pieredzes stāstos.

Katra projekta aktivitāte un ekskursija skolēnus virzīja pretī izvirzītajam mērķim – iepazīt senās profesijas. Projekta noslēgumā brīvais laiks tika veltīts, lai iepazītu spāņu kultūru. Skolēni devās uz slavenā spāņa Pablo Pikaso muzeju, kur redzēja viņa oriģināldarbus. Savukārt Barselonas centrā iepazina Antonio Gaudi arhitektūru un apskatīja aizvien nepabeigto “Sagrada familia” baznīcu.

Eiropas līmeņa projektu pieredze ļauj apzināties tieši savas latvietības saknes, ļauj salīdzināt sevi citā mērogā un apzināties, ka mēs esam daļa no lielākas kopienas, ka mana dzimta šeit Latvijā patiesībā saskarās ar līdzīgiem izaicinājumiem tāpat kā mana draugu ģimene Spānijā. Mēs katrs pats esam savas laimes kalējs un nākotne, mūsu profesiju izvēle, ir atkarīga no manis paša, manas neatlaidības, un atvērtības pret jaunajām iespējām. Izmanto un esi atvērts iespējām, un drosmīgi paplašini savu pasaules redzesloku!

Sagatavoja skolotāja Dārta Vīnkalne