Ropažu vidusskola

KĀPĒCĪŠI

Ak, kā gribas zināt visu!
Kas ir tortei likts pa virsu?
Kāda zapte burkā iekšā?
Kādēļ priekšauts jāliek priekšā?
Kāpēc mutē kustās zobi?
Un…Cik ilgi būs tur robi?
ai bij` pirmā vista? Ola?
Un… Kas uzzīmēts uz sola?
Ko nes bērni savā somā?
Kādēļ vispār jāiet skolā?
Kāpēc tētim slikta oma?
Kādēļ? Kāpēc? Kā tu domā?

Šogad, ziņkārīgie “Kāpēcīšu” grupas bērni, kopīgi meklēs atbildes uz visiem jautājumiem!

Jaunā gada pirmajā mēnesī – janvārī, kad dabā ir pa druskai vēja, pa sniega baltumam, ledus krāvumam upes krastā. Kad arī dāvanas ir izsaiņotas un apskatītas, un bērni ir dalījušies ar prieku ko guvuši izsaiņojot tās – laiks sarunām par dāvināšanas prieku citiem. Janvārī  runājām par putniem – nometniekiem? Runājām par žēlsirdību un palīdzību – kā palīdzēt putniem ziemā? Pagatavojām putnu barotavu, gatavojām sēklu, graudu bumbas un cienājām putniņus. Vērojām viņu prieku un pateicību. Mācījāmies pažēlot viens otru, darīt otram to, kas pašam patiktu. Devāmies uz biblioteku un uzzinājām kā meža dzīvnieki pielāgojas aukstajam, bargajam laikam. Pateicām paldies eglītei – vēlreiz iejūtoties pasaku varoņu tēlos – ceļojām gan ar vilcienu, gan lidmašīnu satikām feju, dziedājām, dejojām un vareni izpikojāmies. Šajā mēnesī uzsākām mācības kopā ar Džimbu.

Decembris – kad zemi pārklāj pūkaina sniega kārta un dīķus, ezerus pārklāj ledus vāks, bērnu sirsniņas straujāk sāk pukstēt, jo iesācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Kāpēcīši katru dienu saņēma vēstules no rūķa. Klausoties skolotāju lasījumā un veicot rūķa uzdevumus, tika izrotāta grupa, ceptas piparkūkas, rotāta eglīte, mācījās ziemassvētku dzejolīšu un dziesmiņas. Lai svētki būtu lustīgi un kustīgi, neizpalika dejas soļu apgūšana un rotaļās iešana. Sekojot rūķa kartei bērni devās ekspedīcijā un nonāca bibliotekā. Klausoties bibliotekāres Ilzes stāstījumā un vērojot žurnālu un grāmatu ilustrācijas par ziemassvētku gaidīšanas laiku, uzzināja daudz interesanta – kas ir puzurs? Kā rotā telpas?  Cik ēdieni jāliek uz galda Ziemassvētkos?  Cik bagātīgi klāts galds klāts ir sagaidot Jauno gadu? Minēja mīklas un lika Ziemassvētku puzles. Viens no rūķa uzdevumiem bija noskatīties filmu par Ziemassvētkiem. Lai filmas skatīšanās būtu sirsnīgāka, uzaicinājām noskatīties filmu arī vecākus. Bērni vecākus pārsteidza ar priekšnesumu un pašu darinātu dāvaniņu. Sirsnīgs paldies visiem vecākiem un bērniem, kas atbalstīja labdarības akciju, ar mērķi palīdzēt Ulubelē nonākušajiem dzīvniekiem!

Lai priecīgs un pārsteigumiem pilns ir Ziemassvētku laiks!

Novembrī bērni guva atbildes uz interesējošiem jautājumiem – Ko es zinu par savu Tēvu zemi – Latviju, latviešiem? Pētot Latvijas kontūrkarti – atklāja daudz interesanta par Latviju, par sev tuvo apkārtni – Zaķumuižu. Izvēloties vienu ceļa mērķi – Salaspils botānisko dārzu – devāmies mācību ekskursijā, lai uzzinātu kādi augi, koki, krūmi aug Latvijā, kādi neparasti akmeņi ir atrodami. Kādi neparasti augi aug siltajās zemēs, bet Latvijā tos audzē nodrošinot īpašus apstākļus. Kā arī nosvinējām seno latviešu ziemas sagaidīšanas svētkus – “Mārtiņus”. Kaut arī maza daļiņa no lielās Latvijas teritorijas ir Zaķumuiža, bērni saprot, ka tīru, drošu sev un meža dzīvniekiem to varam uzturēt katrs viens – cilvēks. EKO skolas padomes organizētajā pasākumā, bērni iesaistījās sakopjot dabas taku. Praktiski darbojoties – uzzināja kāpēc un kā jāšķiro atkritumi. Ar atbildību iesaistījās telpu un rotaļu laukuma rotāšanā “Lāčplēšu dienu” un “Latvijas dzimšanas dienu” sagaidot. Devās pie piemiņas zīmes Latviešu Leģionāriem, lai godinātu cīnītāju piemiņu un noliktu svecītes.  Šajā mēnesī bērni klausījās skolotāju stāstījumā, skatījās mācību filmas un paši iesaistījās latviešu ēdienu gatavošanā. Latvijas dzimšanas dienu sagaidot, bērnus iepriecināja skolotāju iestudēta ludziņa “Svētki mežā”. Pasākumu kuplināja bērnu skanīgās dziesmas un ritmiskie deju soļi. Noslēgumā – svētku cienas ar pašu gatavotu cepumu torti un vecāku sarūpētiem veselīgiem augļiem un dārzeņiem. “Skaista mana Tēvu zeme! Daudz laimes, Latvija!”

13.10 – Pie bērniem viesojās čaklā lauku pele un smalkā pilsētas pele. Pelītes caur izzinošiem stāstiem par graudaugiem, to pielietojumu un nozīmi uzturā slavēja putru, tā atzīmējot Starptautisko Putras dienu. Ejot rotaļās, dziedot dziesmas, minot mīklas un degustējot putras, bērni apņēmās ēst putru katru rītu, lai augtu stipri un veseli.

6.10. – “Kāpēcīši” devās mācību ekskursijā uz Brīvdabas muzeju. “Zelta rudens” krāsu ieskauti, lapām čabot tika izstaigātas vairākas viensētas. Apskatītas dzirnavas, klēts, pirtiņa, mājas un dažādie pārvietošanās līdzekļi, kuru vilcējs bija zirdziņš. Bērni uzzināja cik daudz pūļu tika pielietots, lai tiktu pie maizes šķēles, putras bļodiņas. Secināja, ka senos laikos bijusi grūtāka dzīvošana nekā tagad.

Septembrī “Kāpēcīšu” grupas bērni aizvadīja aktīvi iesaistījās izzinošās un spraigās aktivitātēs.

9.09. – satikās ar VUGD darbiniekiem. Iesaistījās diskusijās par drošību dažādās ikdienas situācijās. Minēja mīklas un dalījās ar saviem piedzīvojumiem.

12.09.- aktīvi iesaistījās sporta aktivitātēs kopā ar tēti nosvinot “Tēta dienu”

27.09.- “Kīno vakars” – kopā ar vecākiem “Encanto”.