Ropažu vidusskola

ĶIPARI

Mēs esam Ķipari! Mēs esam paši mazākie, un šoruden uzsākām savu pirmo bērnudārza gadu. Mūsu galvenie uzdevumi šajā mācību gadā būs adaptēties, pierast pie bērnudārza telpām, audzinātājām, kārtības un noteikumiem. Mācīties būt patstāvīgiem un apgūt pašapkalpošanās prasmes. Mēs daudz rotaļāsimies un caur rotaļām mācīsimies. Daudz iesim ārā, veselīgi ēdīsim un būsim draudzīgi! Un mēs gribam, lai mūsu mammas un tēti zina un ievēro dažus noteikumus un faktus, kas mums palīdzēs labāk justies gan bērnudārzā, gan mājās! 🙂

Trīsgadnieka vecumā bērns sāk izjust sevi kā atsevišķu, neatkarīgu personību, un šo posmu mēdz dēvēt par atdalīšanos no mammas. No vienas puses, bērns šajā vecumā sāk labāk apzināties savas vēlmes un cenšas tās arī realizēt, no otras puses- vecākiem šis bērna attīstības posms var kļūt par īstu pārbaudījumu. Kā vieglak pārdzīvot trīsgadnieka krīzi?

# Bērnam saprotamā veidā pārrunājiet noteikumus, kurus nekādā gadījumā nedrīkst pārkāpt. Piemēram, nekad nedrīkst viens pats skriet pāri ielai. Noteikumiem jābūt konkrētiem, bērnam viegli uztveramiem un saprotamiem.

# Samaziniet ierobežojumus, kas neietekmē bērna dzīvību, veselību un citu brīvību. Piemēram, ļaujiet trīsgadniekam pašam izvēlēties apģērbu, kuru viņš vilks uz bērnudārzu.

# Māciet bērnu, ka var savādāk paust savas negatīvās emocijas. Paskaidrojiet, ka citiem nedrīkst mest ar karoti, kost vai sist. Tā vietā savas dusmas var izteikt ar vārdiem.

# Parādiet bērnam iespējas, kā var nomierināties. Piemēram, dziļi ieelpot un izelpot, izskaitīt līdz 5, var saburzīt vai saplēst papīra lapu u.c.

#Parādiet bērnam dažādas uzvedības stratēģijas konfliktu risināšanai. Ir svarīgi, lai bērns saprastu, ka ne vienmēr iespējams uzvarēt, ka sarunās jāprot rast kompromisu. Bērnam ir jāsaprot, ka dzīvē dažkārt nākas piekāpties otram.

Īstenojot šos dažus pavisam vienkāršos nosacījumus, bērns sāks labāk izprast savu emocionālo stāvokli, apzināsies savas neatkarības robežas un uzvedības normas. Tas palīdzēs labāk justies gan bērnudārzā, gan mājās.

26.01.2023 Ķipari piedalījās pirmsskolas ziemas sporta dienā! Devāmies ārā un skrējām stafetes. Lecām kā zaķi abām kājām riņķos, komandu spēlē vilkām ragaviņas līku loču, rikšojām kā zirdziņi un meklējām sniegā paslēptas bumbiņas, nosaucot to krāsu un saskaitot tās, finālā saņemot pārsteiguma balvu. Ķipari ir spēcīgi, droši un izveicīgi! Paldies organizētājām- direktores vietniecei pirmsskolā Madarai un mūzikas skolotājai Jeļenai. Gribam vēl un gribam sportot ārā arī turpmāk! 🙂

Ziemassvētkus pavadījām mīļā vecāku ielokā, iepazīstot viens otru un darbojoties radošajās darbnīcās savā grupiņā. Cepām piparkūkas, veidojām savu apsveikuma kartīti, eglīti un rūķa masku. No sirds sakām paldies mūsu radošajai un talantīgajai mūzikas skolotājai Jeļenai par uzburto ziemas pasaku skolas aktu zālē, skaistajām dziesmām un jautrajām rotaļām! Savukārt 22.decembrī Zaķumuižas kultūras centrā bērni vēroja Čučumuižas rūķu uzvedumu un saņēma dāvanu paciņas. Svētki pavadīti godam, esam iesoļojuši jaunā gadā, paaugušies un, pilni intereses un apņemšanās, nopietni pievērsušies mācībām!

Novembris – decembris

Ķipari aug, mācās, lasa grāmatas un svin svētkus!

Novembrī Ķipari nosvinēja savas Latvijas svētkus, piedaloties pirmsskolas veidotā uzvedumā, dziedot dziesmas, mācoties valsts himnu un gatavojot Latvijas karodziņus.

Esam paguvuši iepazīties un pirmoreiz apmeklēt vietējo ciema bibliotēku, apskatīties grāmatas un izvēlēties sev piemērotākās, pirms miedziņa lasāmās. No sirds novērtējam mūsu burvīgās bibliotekāres Ilzes ieguldīto laiku, darbu un gatavošanos, mazajiem ķipariem ierādot grāmatu pasauli. Mēs gribam būt gudri. Mēs iesim vēl!

Strauji atnāca sniegs, taču mēs par to nevis skumām, bet izbaudījām! Paši sev organizējām sporta svētkus! Mācījāmies braukt stafetes, uzmanīgi apejot konusiņu šķēršļus, zīmējām sniegā līnijas, turējām līdzsvaru, braucām ar ragavām no kalna, smējāmies, pikojāmies un priecājāmies!

Ķipari gaida Ziemassvētkus, rotā grupas telpas ar saviem darbiņiem un gatavojas jaunām, skaistām pieredzēm!

Rudens mazajiem Ķipariem paiet, adaptējoties jaunajā vidē, jaunajās telpās, sarodot vienam ar otru, iepazīstot jaunus draugus un mācoties grupas noteikumus. Ir izstaigāts vietējais ciemats, mežs, stadions un apzinātas burvīgās pastaigu vietas. Savukārt oktobra mēnesī Ķipari jau sparīgi mācījās par dārzeņiem. Apskatīja, iepazina, izsmaržoja, paturēja rokās, nosauca un izgaršoja. Pat matemātiku mācāmies, talkā ņemot dārzeņus!  Vēl mēs mācāmies ievērot veselīgu dzīvesveidu, un 28.10.2022. kopīgi spiedām un degustējām svaigu dārzeņu un augļu sulas. Un kurš ir Tavs mīļākais dārzenis?